تبلیغات

نام کامل باشگاه  :   باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال تهران
تاریخ تأسیس  :   ۴ مهر ۱۳۲۴ با نام دوچرخه‌سواران
مالک :    وزارت ورزش و جوانان
مدیرعامل  :   علی فتح‌الله‌زاده
سرمربی :  امیر قلعه‌ نویی
لیگ  :  جام خلیج فارس
لقب ها :
پسران آبی
اس اس
تاج
آبی‌پوشان

Esteghlal Logo Official.png

باشگاه فوتبال استقلال تهران یکی از پرافتخار ترین و پرهوادار ترین باشگاه‌های فوتبال در ایران و آسیاست است که در سال ۱۳۲۴ در شهر تهران بنیانگذاری شده‌است. استقلال پیش از انقلاب ایران تاج نام داشت. باشگاه فوتبال استقلال بعد از باشگاه راه‌آهن قدیمی‌ترین تیم باشگاهی در ایران به حساب می‌آید.

همچنین باشگاه استقلال طی دو سال پیاپی در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۰، عنوان پرتماشاگرترین تیم حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به خود اختصاص داد.

این باشگاه هم‌اکنون در لیگ برتر ایران بازی می‌کند. استقلال با دو قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا (مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۰ و جام باشگاه‌های آسیا ۹۱-۱۹۹۰) و دو نایب قهرمانی (جام باشگاه‌های آسیا ۹۲-۱۹۹۱ و جام باشگاه‌های آسیا ۹۹-۱۹۹۸) و دو مقام سومی (جام باشگاه‌های آسیا ۱۹۷۱ و جام باشگاه‌های آسیا ۰۲-۲۰۰۱)، پُرافتخارترین باشگاه فوتبال ایران در رقابت‌های آسیایی و دومین باشگاه پرافتخار تاریخ قاره آسیا محسوب می‌شود. استقلال همچنین با هفت قهرمانی در بالاترین دسته فوتبال ایران، لیگ منطقه‌ای ایران یک بار، جام تخت جمشید یک بار، لیگ قدس یک بار، جام آزادگان ۲ بار و لیگ برتر ۲ بار، دومین تیم پرافتخار در لیگ ایران و با ۶ قهرمانی و ۳ نایب قهرمانی، پرافتخارترین تیم در جام حذفی ایران است.

رقیب سنتی این باشگاه، پرسپولیس است. این دو باشگاه پرطرفدارترین و پرافتخارترین تیم‌های فوتبال ایران و برگزارکنندهٔ شهرآورد تهران هستند. فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال این باشگاه را پس از الهلال عربستان و یوکوهاما مارینوس ژاپن، سومین باشگاه برتر فوتبال آسیا در قرن بیستم اعلام کرده‌است.همچنین این فدراسیون، باشگاه فوتبال استقلال را با ۶۱۰ امتیاز در رتبه ۲۷۹مین باشگاه جهان در طی ۱۰ سال گذشته قرار داد که بر این اساس بعد از باشگاه سپاهان که در رده ۲۳۳ جهان قرار دارد، تیم استقلال تهران دومین باشگاه فوتبال برتر ایرانی در طی ۱۰ سال اخیر می‌باشد. همچنین این باشگاه در مجموع امتیازات تیم‌ها در تاریخ لیگ برتر، در رتبه نخست قرار دارد و در مجموع تمام ادوار لیگ برتر ایران صاحب بیشترین گل زده و بیشترین برد می‌باشد.

طبق آخرین رده بندی برترین تیم های باشگاهی اعلام شده از سوی فدراسیون آمار و ارقام فوتبال(فیفا) تیم استقلال تهران با کسب ۱۲۰ امتیاز و کسب عنوان ۱۰۳ جهان بالاتر از تیم های ایرانی و بهترین تیم باشگاهی غرب آسیا لقب گرفت.تاریخچه:دوچرخه سواران


نشان پیشین باشگاه تاج

در سال ۱۳۲۴ تعدادی از دوچرخه‌سواران باسابقه و دارای عناوین قهرمانی در کشور تصمیم گرفتند با ایجاد مرکزی برای گردهمایی‌های دوستانه، پایه‌های یک تشکل صنفی را برپا کنند. باشگاه دوچرخه سواران در ۴ مهر ۱۳۲۴ توسط چند جوان نظامی و دانشجوی دوچرخه‌سواری در تهران تاسیس شد و در ابتدا فقط به دوچرخه‌سواری اختصاص داشت. اما بعدا رشته‌های دیگر از جمله فوتبال نیز به به فعالیت‌های باشگاه اضافه شدند و این درحالی بود که علی دانایی‌فرد باشگاه فوتبال نور را هدایت می‌کرد که بعد از شکست تیم فوتبال کارگر آبادان، مورد توجه دوچرخه‌سواران قرار گرفت و با مذاکرات قرار بر آن شد تا از آن پس تیم نور تحت عنوان تیم فوتبال دوچرخه سواران فعالیت کند. تیم فوتبال دوچرخه‌سواران از ابتدا با لباس ابی رنگ در مسابقات حاضر و در میان تیم‌های شاهین، سرباز و دارایی در رقابت‌های اصلی فوتبال ایران بازی می‌کرد. اولین بازی رسمی تیم دوچرخه سواران در ۱۵ اسفند  ۱۳۲۸ و در برابر تیم شاهین و در حضور بیش از ۲۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه امجدیه برگزار شد، که در آن دیدار تیم دوچرخه سواران توانست با نتیجه ۱-۰ پیروز شود.

تاج


تیم قدیمی تاج، منصور پور حیدری دومین نفر نشسته از چپ

در سال ۱۳۲۸ پرویز خسروانی امتیاز باشگاه دوچرخه‌سواران را در اختیار گرفت و نام آن بعد از بحث و رای‌گیری بین اعضای هیات مدیره به «باشگاه فوتبال تاج» تغییر و به ثبت رسید. مدیر باشگاه، سروان پرویز شیخان بود. حضور افرادی نظیر اسدالله علم، نخست وزیر وقت در هئیت مدیره باعث شد تا بودجه قابل توجهی در اختیار باشگاه قرار گیرد.

استقلال

پس از انقلاب ۱۳۵۷ با مشورت برخی از بازیکنان قدیمی باشگاه(ازجمله منصور پورحیدری، کردنوری و جلالی) نام باشگاه تاج به باشگاه استقلال، تغییر کرد.
نام، نماد و رنگ

باشگاه در سال ۱۳۲۴ با نام دوچرخه‌سواران بنیانگذاری شد. پس از ثبت باشگاه به نام پرویز خسروانی و علی عبدالهی نوروزی، نام باشگاه با تصویب هیئت مدیره در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۲۸ به تاج تغییر یافت. پس از وقوع انقلاب، باشگاه استقلال نام نهاده شد. رنگ لباس استقلال از آغاز، آبی بوده‌است و رنگ آبی یکی از نمادهای این باشگاه به شمار می‌رود و از این رو آبی‌پوشان یکی از لقب‌های باشگاه‌است.هواداران

بر پایه نظرسنجی‌های انجام شده باشگاه استقلال به همراه پرسپولیس به عنوان پرهوادارترین باشگاه‌های فوتبال ایران معرفی شده‌اند. با این که باشگاه استقلال در تهران قرار دارد، در سراسر ایران هوادار دارد و در بازی‌های خارج از خانه نیز عده زیادی برای تشویق آن‌ها به ورزشگاه می‌روند. این باشگاه در اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس هم نیز هوادارانی دارد و بیشتر ایرانی‌ها ساکن در خارج از ایران هم از هواداران استقلال بشمار می‌روند در فصل ۹۹-۱۹۹۸ جام باشگاه‌های آسیا و در بازی، استقلال و جوبیلو ایواتا ژاپن که در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شد، با حضور ۱۲۰ هزار نفر، پرتماشاچی‌ترین بازی تاریخ جام باشگاه‌های آسیا بوده‌است.

همچنین در بازی پایانی پنجمین دوره لیگ برتر و در مقابل برق شیراز که به پیروزی ۴ بر ۱ استقلال و قهرمانی این تیم منجر شد، تعداد ۱۱۰ هزار نفر از هواداران استقلال برای دیدن قهرمانی تیم محبوبشان به ورزشگاه آمدند که پرتماشاچی ترین بازی تاریخ لیگ برتر ایران بوده‌است. البته لازم به ذکر است که طرفداران استقلال تهران در استان خوزستان نسبت به شهرهای دیگر حتی پایتخت بسیار بیشتر هستند و بسیاری از مردم شهر اهواز را به شهر استقلال تشبیه می‌کنند.

همچنین در سال ۲۰۱۰ میلادی بر اساس نظرسنجی سایت فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار، فرهاد مجیدی کاپیتان آن زمان استقلال به پشتوانه هواداران بیشمار استقلال به عنوان محبوب‌ترین بازیکن جهان در سال ۲۰۱۰ شناخته شد.ورزشگاه و دارایی‌ها


استقلال هم‌اکنون برای بازی‌های خانگی خود ورزشگاه آزادی را اجاره می‌کند. این باشگاه پیش از ساخته شدن ورزشگاه آزادی تهران، در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی کنونی) به میدان می‌رفت. استقلال در پی بازسازی چمن ورزشگاه آزادی، در فصل ۸۲-۸۱ بازی‌های خانگی خود را در ورزشگاه تختی برگزار کرد.

در روز ۱۶ تیر ۱۳۸۷، کلنگ کمپ باشگاه استقلال در پارک ارم تهران به زمین خورد. علی فتح‌الله‌زاده، مدیرعامل آن زمان استقلال اعلام کرد که ارزش این کمپ ۷۰ میلیارد تومان است.

بالاخره در بهار سال ۱۳۹۰ انتظار هواداران استقلال به سر رسید و علی فتح الله زاده مدیرعامل استقلال کمپ اختصاصی باشگاه را افتتاح کرد. کمپ اختصاصی استقلال تهران به یاد و نام بازیکن و مربی سابق استقلال ناصر حجازی نامگذاری شده‌است.

باشگاه استقلال در تیر ۱۳۸۸، با پرداخت ۲ میلیارد تومان مالک ۱٪ از سهام بانک تات شد، این کار در آغاز با استقبال کارشناسان روبرو شد و اقدامی جهت سودآوری آینده باشگاه دانسته‌شد. در پایان سال ۱۳۸۸، استقلال به دلیل اختلاف‌های مدیریتی سهمش را با ۱۸٪ سود واگذار کرد.
بازیکنان:

بازیکنان کنونی

مطابق با آیین نامه نقل و انتقالات لیگ برتر در فصل ۹۲-۱۳۹۱، باشگاه‌های لیگ برتری مجاز به استفاده از ۲۱ بازیکن بزرگسال، ۶ بازیکن زیر ۲۳ سال، ۵ بازیکن زیر ۲۱ سال و ۳ بازیکن زیر ۱۹ سال می‌باشند. در این میان هر تیم می‌تواند از ۴ بازیکن خارجی، شامل حداقل یک بازیکن آسیایی، استفاده کند.

فهرست زیر بازیکنان کنونی استقلال تهران را نشان می‌دهد.

شماره
نقش بازیکن
۱ پرچم ایران دروازه‌بان سید مهدی رحمتی
۲ پرچم ایران هافبک خسرو حیدری
۳ پرچم ترینیداد و توباگو دفاع جی لوید ساموئل
۴ پرچم ایران دفاع امیرحسین صادقی
۵ پرچم ایران دفاع حنیف عمران زاده
۶ پرچم ایران هافبک جواد نکونام
۸ پرچم ایران هافبک مجتبی جباری
۹ پرچم ایران مهاجم آرش برهانی
۱۰ پرچم ایران مهاجم میلاد میداودی
۱۴ پرچم ایران هافبک کیانوش رحمتی
۱۷ پرچم ایران هافبک میثم بائو
۱۸ پرچم ایران هافبک هاشم بیک زاده
۲۰ پرچم ایران مهاجم سیاوش اکبرپور
۲۱ پرچم ایران هافبک آرمن طهماسیان زرنه

شماره
نقش بازیکن
۲۲ پرچم ایران دروازه‌بان حسین حسینی
۲۸ پرچم ایران هافبک مهران قاسمی
۲۹ پرچم استرالیا دروازه‌بان لیام ردی
۳۳ پرچم ایران دفاع پژمان منتظری
۳۵ پرچم ایران دروازه‌بان هادی ریشی اصفهانی
۳۹ پرچم ایران مهاجم بابک جباری
۴۰ پرچم ایران دفاع علی حمودی
پرچم ایران مهاجم فرزاد حاتمی
پرچم ایران دفاع حجت‌الله چهارمحالی
پرچم ایران دفاع حسن اشجاری
پرچم ایران هافبک عباس محمدرضایی
پرچم بلژیک هافبک ویسنته آرزه
پرچم ایران مهاجم ایمان موسوی
چارت مدیریتی باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال تهران:

پرچم ایران وزارت ورزش و جوانان مالک
پرچم ایران علی فتح الله زاده مدیرعامل
پرچم ایران علی نظری جویباری قائم مقام
پرچم ایران امیر عرب معاون اجرایی باشگاه
پرچم ایران مهدی پرهام معاون اقتصادی باشگاه
پرچم ایران علی امیری معاون ورزشی باشگاه
پرچم ایران مهدی علوی معاون فرهنگی باشگاه
پرچم ایران عبدالرحمن شاه حسینی معاون حقوقی و مشاور عالی مدیرعامل
پرچم ایران دکتر نوروزی معاون پزشکی باشگاه
پرچم ایران محمد سررشته داری مسئول کمیته روابط عمومی باشگاه
پرچم ایران علی جباری مسئول کمیته پیشکسوتان
پرچم ایران منصور پورحیدری رئیس کمیته فنی
پرچم ایران اصغر حاجیلو رئیس آکادمی باشگاه
پرچم ایران عباس نقدی زاده رئیس کانون هواداران
پرچم ایران مقداد نجف نژاد رئیس هیئت مدیره و سخنگوی باشگاه
پرچم ایران علی فتح الله زاده عضو هیئت مدیره
پرچم ایران امیدوار رضایی عضو هیئت مدیره
پرچم ایران بهرام افشارزاده عضو هیئت مدیره
پرچم ایران مقداد نجف نژاد عضو هیئت مدیره
پرچم ایران احمد شهریاری عضو هیئت مدیره